Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję

repiterka.pl

Wpisy
Repiterka
12 lutego 2019 godz. 15:31
Ilość komentarzy

PRZEMOC DOMOWA – GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

   

W 2017 roku ogólna liczba ofiar przemocy domowej wyniosła ponad 92000 osób – a i tak ten wynik uwzględnia tylko działania policji, podjęte w ramach procedury „Niebieskie Karty”. Mimo iż żyjemy w XXI wieku, przemoc domowa nadal jest powszechnym zjawiskiem. Masz do czynienia z agresją? Zobacz, gdzie uzyskać pomoc i wsparcie.

  

 

PRZEMOC RÓŻNE MA OBLICZA

 

Przemoc to nie tylko dotkliwe bicie, które zostawia ślady w postaci ran, otarć i siniaków. Nadużyciem jest także stosowanie agresji słownej, wyzwisk, obraźliwych epitetów – czyli przemocy psychicznej. Równie niebezpieczna jest przemoc seksualna, ekonomiczna, zaniedbywanie… Wszystko to, co uwłacza godności drugiego człowieka, powinno powodować zapalenie się lampki ostrzegawczej. Czy coś w domu dzieje się wbrew Twojej woli, wynika ze złej intencji drugiej osoby i może mieć niebezpieczne skutki – dla Ciebie lub innych domowników? Działaj!

 

WYJDŹ Z ZAKLĘTEGO KRĘGU

 

W sytuacji, gdy stykasz się z przemocą, może piętrzyć się w Tobie wiele mieszanych odczuć: niedowierzanie, szok, strach, wstyd, poczucie winy… Przez to wszystko ciężko jest racjonalnie myśleć oraz podejmować odpowiednie kroki. Najchętniej ukryłabyś się przed światem i spróbowała zapomnieć o tym, co się zdarzyło? Niestety, kolejny atak przemocy może nadejść szybko i zupełnie niespodziewanie. Dlatego ważne, by reagować od razu, szukając wsparcia wśród kompetentnych osób. 

  

 

Pamiętaj – przemoc to przestępstwo. Sprawca często działa w sposób niekontrolowany, co może skończyć się tragedią. Zapobiegnij nieszczęściu i jak najszybciej zadzwoń po pomoc. 

 

Przemoc domową możesz zgłosić bezpośrednio wykręcając numer policji: 997. Pomocy udzielają także Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej (GOPS) – dane kontaktowe tych instytucji znajdziesz w Internecie.

  

ZADZWOŃ NA NIEBIESKĄ LINIĘ

 

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia to miejsce, w którym możesz porozmawiać o zaistniałej sytuacji. Dowiesz się, jakie konkretnie kroki warto wykonać, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Ekspert pomoże Ci określić, z jaką formą przemocy masz do czynienia oraz wskaże miejsca w Twojej okolicy, do których możesz zgłosić się po pomoc. 

Nie musisz podawać swojego adresu, danych osobowych ani żadnych informacji – to „telefon zaufania”, zapewniający pełną anonimowość.

Poradnia telefoniczna Niebieska Linia działa przez 7 dni w tygodniu,

w godz. od 12.00 do 18.00, pod numerem 22 668 70 00. Dyżury pełnią przeszkoleni psychologowie oraz prawnicy.

Wsparcia udziela też poradnia mailowa Niebieska Linia. Wysyłając wiadomość na poradnia@niebieskalinia.pl, możesz uzyskać informacje o możliwościach działania, adresach instytucji niosących pomoc oraz psychologicznych mechanizmach przemocy. Pamiętaj jednak, że do poradni przychodzi kilka tysięcy maili rocznie, co może znacznie wydłużyć czas oczekiwania na odpowiedź. Jeśli masz pytania do prawników, związane z występowaniem przemocy, wyślij e-mail na adres  prawnicy@niebieskalinia.pl.

Odwiedź też stronę internetową www.niebieskalinia.pl. Jest tam wyszukiwarka instytucji niosących pomoc w różnych regionach Polski oraz wiele przydatnych artykułów dotyczących postępowania w przypadku wystąpienia zjawiska przemocy domowej. 


ZGŁOŚ SIĘ DO CENTRUM PRAW KOBIET

 

Centrum Praw Kobiet rozpoczynało działalność od pomocy prawnej dla krzywdzonych kobiet. Dziś ta prężnie rozwijająca się instytucja działa na terenie całej Polski, prowadząc działania, takie jak:

  • pomoc psychologiczna, grupy wsparcia, telefon zaufania,
  • towarzyszenie kobietom w trakcie rozpraw sądowych oraz zeznań na policji, 
  • zapewnienie bezpiecznego schronienia, 
  • pomoc socjalna i doradztwo zawodowe.
    Możesz skorzystać z jednorazowej konsultacji lub umówić się na stałą współpracę, dzięki której będziesz pod opieką CPK aż do momentu całkowitego rozwiązania trudnej sytuacji.

Punkty stacjonarne CPK działają w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu oraz Żyrardowie, a szczegółowe dane kontaktowe znajdziesz na stronie www. cpk.org.pl.

Jeśli mieszkasz w mniejszej miejscowości, zadzwoń na numer 22 621 35 37. Możesz także skontaktować się mailowo: pomoc@cpk.org.pl.

W przypadku sytuacji kryzysowej, poza godzinami pracy biura, wykręć numer interwencyjny:

600 070 717.

 

PAMIĘTAJ – NIE JESTEŚ SAMA

 

Niechlubna statystyka, przytoczona we wstępie do tego tekstu, mówi o ogromnym dramacie. Jest to jednak też świadectwo odwagi – ponad 92000 osób w 2017 roku zdecydowało się ujawnić zjawisko przemocy, przerywając domowy koszmar. Pamiętaj, że nie jesteś sama. Podane w tym artykule miejsca są przyjazne kobietom i doskonale przygotowane na udzielanie dyskretnego, solidnego wsparcia. Z szacunkiem, uważnością i delikatnością, na jakie zasługujesz.

 

 

Projekt i implementacja: Cered - IT Solutions