Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję

repiterka.pl

Wpisy
Repiterka
24 września 2019 godz. 15:23
Ilość komentarzy
obrazek

POLICJA A STEREOTYPY W MEDIACH

 

 

Niedawno na portalu kobieta.wp.pl ukazał się tekst Żony i córki policjantów. Opowiedziały, jak wygląda życie pod jednym dachem ze stróżem prawa”. Bohaterki artykułu przestrzegają kobiety przed mężczyznami w mundurach, przedstawiając ich m.in. jako impulsywnych i oschłych. Ta publikacja poruszyła czytelników, którzy podzielili się ze mną opiniami.

 

 

POLICJANT MA GŁOS

„Z ogromnym zażenowaniem przeczytałem artykuł na wp.pl. Skończyłem studia prawnicze, a w liceum byłem na profilu dziennikarskim. Mam wpojone zasady bazowania na prawie i prawdzie. Jestem policjantem oraz twórcą kanału Psy Dają Głos. Skupiam ponad 10 000 osób, które pasjonują się sprawami Policji i rzetelności” – pisze Piotr Chwastowski, który wysłał list do redakcji portalu. 

Tym, co go porusza, jest skala uogólnienia oraz powierzchowności, świadcząca o tym, że artykuł pisany był pod ustaloną z góry tezę. „Czy podobne historie nie są adekwatne również w odniesieniu do strażaków, lekarzy, prawników? A co mają powiedzieć mężczyźni, których żonami są nauczycielki?(…) Jako policjant, mąż, ojciec absolutnie nie zgadzam się z tezami stawianymi w artykule. Wielu naszych czytelników, którzy nie są policjantami, potwierdza moje oburzenie” – podkreśla autor listu. I dodaje: „Realne życie to nie plotki w pomieszczeniu socjalnym korpo przy sojowym latte. Problemy dnia codziennego dotyczą każdego, kto prowadzi dorosłe życie. Obarczanie złem całego świata policjantów uważam za wielce szkodliwe oraz krzywdzące”.

ŻONA: STOJĘ MUREM ZA MINDUREM!

Rozczarowania jednostronnością i poziomem merytorycznym artykułu nie kryje także jedna z żon policjantów. W mailu do mnie pisze tak: „Za mundurem panny sznurem? Oczywiście! A co się dzieje w sytuacji, gdy mundur staje się częścią naszego życia? Pojawia się nowe hasło: murem za mundurem. Zarówno ja, jak i inne kobiety – jako partnerki mundurowych – mamy obowiązek ich wspierać w tej trudnej, wyjątkowo wymagającej służbie”. 

 

                                                                                                                                                                           Źródło zdjęcia: https://kielce.naszemiasto.pl

Autorka listu prezentuje zupełnie odmienną postawę niż bohaterki artykułu. Początki wspomina tak: „Gdy mój ukochany zdecydował się na wstąpienie do formacji, nie protestowałam. Wspierałam go i nadal wspieram – również w czasie trwania służby. Rozmawiamy o pracy, trudnych sytuacjach, wydarzeniach i ludziach. Podziwiam go za jego chęć niesienia pomocy innym. Wiem, że gdyby on potrzebował pomocy – natychmiast uzyska ją ode mnie i innych. Murem za mundurem. Na zawsze!” – kończy czytelniczka.

CO SĄDZĘ JAKO MAŁŻONKA POLICJANTA?

Myślę, że jak to zwykle w życiu bywa, nic nie jest czarno-białe. Owszem, przedstawiciele służb mundurowych mierzą się każdego dnia z ogromnym stresem. Ale przecież ze stresem mierzą się również chirurdzy, pracownicy pogotowia, górnicy… Czy to oznacza, że każdy po powrocie do domu wyładowuje się na rodzinie? Na pewno nie. Stres nie usprawiedliwia przemocy, a przemoc nie wiąże się z pracą w mundurze. To zbyt duże uogólnienie i pójście na skróty. Myślę, że taki tok myślenia wywołał oburzenie czytelników artykułu.

Autorka nie przedstawiła przykładów udanych, pełnych miłości rodzin mundurowych, których jest przecież mnóstwo. W ten sposób pokazałaby ten świat takim, jaki jest naprawdę: są w nim źli ludzie, są ludzie dobrzy… jak wszędzie.

Skoro artykuł miał mówić o stresującej pracy, która powoduje przemoc – to dlaczego dotyczy tylko policjantów, i tylko mężczyzn? A co z przedstawicielami innych zawodów? I co z kobietami, które mierzą się z dużą presją np. na kierowniczych stanowiskach, odreagowując stres na innych?

Moim zdaniem autorka podeszła do tematu bardzo stereotypowo. To niebezpieczne podejście, bo buduje w społeczeństwie fałszywy obraz grupy zawodowej, która i tak na co dzień ma dość zmartwień.

Bardzo jestem ciekawa Waszego zdania – podzielcie się opiniami w komentarzach!

 

 

Projekt i implementacja: Cered - IT Solutions