Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję

repiterka.pl

Wpisy
Repiterka
28 lutego 2019 godz. 07:33
Ilość komentarzy

DUMNE DZIECKO MUNDUROWEGO

 

Tak się u nas złożyło, że to nie tata jest tym rodzicem, o które dopomina się córeczka ze względu na częstą nieobecność w domu. Bez wahania mogę stwierdzić, że małżonek spędza z naszym dzieckiem więcej czasu niż ja.

 

 

Grafik męża jest ruchomy i stale się zmienia. Nieprzewidziane alarmy, dodatkowe służby, szkolenia – to wszystko stanowi nieodłączny element codzienności i skłania do kreatywnego zarządzania czasem. Raz da się wszystko na bieżąco pogodzić, kiedy indziej trzeba skapitulować i skorzystać z pomocy najbliższych, by zaopiekowali się naszą córeczką. Jak to w życiu – kwestia pogodzenia grafików czasami graniczy z cudem. Niejednokrotnie koledzy z pracy męża stają na wysokości zadania i pomagają, jak mogą, zmieniając przy tym własne plany. W tym miejscu gorąco za to dziękuję – zarówno im, jak i ich wyrozumiałym partnerkom:) 

Mała Julia nie do końca rozumie, na czym polega moja praca – ale tego, że tata jest Policjantem, nie trzeba było dwa razy powtarzać. Ja nie wiadomo: po co, dokąd i dlaczego tak często wychodzę z domu („To ile jest tych prac? Czy studia to też praca?”). A tata? Proszę bardzo – powód do dumy, bez zbędnych pytań.

Rezolutna 4-latka zawsze w kontekście rozmowy o Policji podkreśla przynależność tatusia do tej formacji. Gdy widzi radiowóz, woła, że to taty koledzy jadą łapać złodziei i niedobrych ludzi. Kiedy mija nas wóz „na sygnale”, mała informuje wszystkich, że jest „akcja” i trzeba przepuścić auto Policji lub Strażaków, bo ktoś potrzebuje pomocy. Mimo młodego wieku Julia wie, że tata stoi na straży porządku i bez niego nie będzie bezpiecznie m.in. na placu zabaw. Jej błysk w oczach i podziw jest tak ogromny, że czasami aż jestem zazdrosna: „Dlaczego on a nie ja?”☺  Bardzo chcę tę chwilę zatrzymać… 

 

 

Niestety wiem, że przyjdzie czas, gdy Julka przestanie chwalić się pracą taty. Może stanie się to pod wpływem negatywnych komentarzy rówieśników lub w wyniku troski o własne bezpieczeństwo... Niestety, złośliwość i brak szacunku wśród dzieci nie bierze się znikąd. Jeśli rodzice w domu wyrażają negatywne opinie w stosunku do służb mundurowych, nie pozostaje to bez echa.

Mimo wczesnej edukacji w przedszkolach i szkołach, dotyczącej specyfiki pracy przedstawicieli zawodów mundurowych, wpływ najbliższych (a w szczególności rodziców) na dzieci jest ogromny. Odnoszę wrażenie, że negatywne nastawienie wśród młodzieży stało się modne – nie wiem z czego to wynika. Czy wstydem jest powiedzieć o szacunku do Policji „na głos”? Nie wypada zwrócić komuś uwagi, żeby się brzydko nie wypowiadał, bo mówi o ludziach, którzy mają rodziny, dzieci i wykonują bardzo ciężką pracę, narażając swoje życie? 

Uważam, że osoba dorosła, rodzic, autorytet mówiąc „złe rzeczy” na temat mundurowych (i nie tylko oczywiście) – krzywdzi swoich podopiecznych, wpajając im nieprawidłowy obraz świata. Zastanawiam się: kim będą nasze dzieci? Kolejnym pokoleniem, które nie szanuje siebie nawzajem m.in. z racji wykonywanego zawodu? Na kogo wyrosną istoty, które mają tyle praw i żadnych obowiązków? Czy w przyszłości będzie respekt do panującego prawa, do służb? Czy ludzie zastanowią się kilka razy, zanim popełnią wykroczenie? Wiem, że nie żyjemy w idealnym świecie. Jednak szacunek do ludzi i ich pracy należy pielęgnować od najmłodszych lat! Trzeba zacząć od wczesnego dzieciństwa, żeby nie ziać nienawiścią w życiu dorosłym. Razem z małżonkiem staramy się wychowywać dziecko właśnie w ten sposób, póki mamy na to wpływ. Czasami zdanie, które chciałoby się wypowiedzieć pod wpływem emocji, trzeba zachować dla siebie. Bo ten mały człowieczek chłonie wszystko jak gąbka. 

Kiedy Julia usłyszy coś negatywnego na temat pracy męża, zrobię wszystko, by jak najdłużej nie przygasł ten wyjątkowy błysk w jej oczach, który widzę obecnie. Błysk dumy, że jest córką Policjanta. Według mnie każdy zasługuje na szacunek: Strażak, Policjant, sprzedawca, konserwator powierzchni płaskich. A dzieci mają prawo słusznie być dumne ze swoich rodziców!

 

 

 

Projekt i implementacja: Cered - IT Solutions